MALAYSIA-UNESCO COOPERATION PROGRAMME

UNESCO event “Fostering Collaboration between UNESCO in the Field and Networks towards the 2030 Agenda”, organized by UNESCO Regional Sciences Bureau for Asia and the Pacific with the generous support of the Japan Funds in Trust, the Indonesian Funds in Trust and the Malaysia Funds in Trust, gathered more than 80 stakeholders including UNESCO representatives from Headquarters, Field Offices, National Commissions and Category 2 Centres, in Bali (Indonesia) from 21 to 24 July 2016. The event included the 3rd Strategic Meeting of the Asia-Pacific Biosphere Reserves Network.

The objectives of this strategic coordination event were to :

  1. Discuss and elaborate strategies for fostering dialogue, cooperation, networking and sharing of knowledge as well as resources among the UNESCO field offices and its network to support the delivering of the Agenda 2030 and its SDGs through the UNESCO mandate on Natural Sciences.
  2. Discuss on a joint strategy and approach for the implementation of the Lima Action Plan for Biosphere Reserves in the Asia-Pacific region.
  3. Support interdisciplinary and interregional initiatives and develop joint proposals for Sciences projects.


Programme Agenda

Day 1: 21 July 2016Day 2: 22 July 2016Day 3: 23 July 2016Day 4: 24 July 2016
 
 08.15 Registration
 08.45-09.00 Safety briefing
 9.00-09.30 Opening Session

Opening remarks:

  • Message from Ms Flavia Schlegel, Assistant Director General for Sciences UNESCO
  • Mr Shahbaz Khan, Director UNESCO Jakarta
  • Bali Government (TBC)
  • Mr. Mohd Khairul Adib Abd Rahman, Secretary General, Malaysian National Commission for UNESCO
  • Message from Mr. Koichi Morimoto, Secretary-General, Japanese National Commission for UNESCO

Photo Session

Master of Ceremonies: Ardito Kodijat, UNESCO Jakarta

Download Materials :

 9.30-10.30 Session 1

Transforming Our World: The 2030 Agenda for Global Action – The Role of Science Technology and Innovation, Hubert Gijzen, UNESCO Harare (15 min)

Consultation meeting on Natural Sciences priorities for the new biennium and challenges from the field: 39C/5 EXB Planning for Asia-Pacific and SAGA, Ms Anathea Brooks, UNESCO Sciences Executive Officer (45 min)

Nt. Ms Ai Sugiura, UNESCO Jakarta & Mr Jayakumar Ramasamy, UNESCO Bangkok

Download Materials :

 10.30-11.00 Coffee break
 11.00-12.30 Session 2 (Part 1)

3rd APBRN

Chair: Ms Patricia McPhillips, UNESCO Kabul

Lima Action Plan in Asia and the Pacific (15 min) – Ms Marie Prchalova, UNESCO MAB Secretariat

Network Reports (10 min each)

  • EABRN – Mr Hans Thulstrup, UNESCO Beijing & Mr Shinsuke Nakamura, JBRN
  • SACAM – Mr Ram Boojh, UNESCO New Delhi & Ram Chaudhary, Nepal
  • SeaBRnet – Mr Shahbaz Khan, UNESCO Jakarta & Mr Hoang Tri, Vietnam MAB.
  • PacMAB – Ms Serena Heckler, UNESCO Apia & Mr Sunny Prasad, MOEHC Fiji

Q&A (30 min)

Nt. Ms Joana Vitorica, UNESCO Jakarta & Ms Natalya Kim, UNESCO Almaty

Download Materials :

 12.30-14.00 Lunch
 14.00-15.30 Session 2 (part 2)

3rd APBRN and partners

Silk Road Initiative for Sustainable Development

Chair: Mr Christian Manhart, UNESCO Kathmandu

Panel Discussion:

Mr Roman Jashenko (MAB Kazakhstan), Mr Asghar Mohammadi-Fazel (Iran), Ms Chimeddulam (NatCom Mongolia), Mr Y. Purwanto (MAB Indonesia), Mr Hong Tianhua (HIST China), Mr Mohammad Ashraf (PCRWR and IHP Pakistan)

Nt. Niloofar Sadeghi, UNESCO Tehran & Raza Shah, UNESCO Islamabad

Download Materials :

 15.30-16.00 Coffee break
 16.00-17.30 Session 3

Parallel 3A Parallel 3B

Posters exhibition and stakeholders networking: Success stories for Sustainable Development (part 1)

Mr Ganni R. Mulya & Ms Felicia Angelina, UNESCO Jakarta

UNESCO Field Coordination Mechanisms to promote field and inter-regional cooperation (UNESCO staff only)

Mr Axel Plathe, UNESCO FC (via Skype)

Mr Hubert Gijzen, UNESCO Harare

Nt. Mr Junaid Naseem, UNESCO Islamabad & Ms Maria Iniguez de Heredia, UNESCO Phnom Penh Office

 
 19.00-end Welcome Dinner

Impressions from participants

 09-09.15 Introduction to Day 2

Mr Shahbaz Khan, UNESCO Jakarta

Master of Ceremonies: Ms Sharizad Sulaiman, UNESCO Jakarta

 09.15-11.00 Session 4

International Hydrological Programme Perspectives

Chair: Mr Andrei Chevelev, UNESCO Almaty

(5min/presenter)

IHP activities in the region and the regional delivery of SDGs water related goals

  • Report from 22nd IHP Council, Paris, June 2016 – Ms Sarantuyaa Zandaryaa, UNESCO IHP (10min)
  • Water activities in the region: presentation from the Water Cat 2 Centres, IHP NatCom, IHP-RSC members and other water projects (14) –
    • Mr Mahboubullah Afkhami, MOFA Afghanistan
    • Mr Hery Harjono APCE, IHP Indonesia
    • Mr Delviyandri PDAM Tirtanadi, Indonesia
    • Mr Putu Santikayasa IPB, Indonesia
    • Ms Niloofar Sadeghi Komjani RCUWM-Tehran, IDI, IHP Iran
    • Mr Katsuhito Miyake ICHARM, IFI, IHP Japan
    • Mr Kenichiro Kobayashi, Kobe University, IHP Japan
    • Mr Shigenobu Tanaka, Kyoto Nagoya IHP-Training course, Kyoto University, IHP Japan
    • Mr Mohd Abdul Nassir bin Bidin Department of Irrigation and Drainage Malaysia (MIHP), IHP Malaysia
    • Mr. Mohd Nazim Keling – HTCKL, IHP Malaysia
    • Ms Chimeddulam, IHP NatCom Mongolia
    • Mr Muhammad Ashraf RCWMRIAZ IHP Pakistan
    • UNESCO ISB/JAK (JICA project in Pakistan)
    • Mr Ulrich Looser, GRDC and ICWRGC, WMO/IHP Germany
  • Setting directions for water security and Agenda 2030 in the region (Group discussion: Water related disaster, Urban Water, Water education) (20min)

Nt. Ms Ai Sugiura, UNESCO Jakarta & Ms Natalya Kim, UNESCO Almaty

Download Materials :

 11.00-11.30 Coffee break
 11.30-12.30 Session 5 (Part1)

Interdisciplinary Perspectives

Chair: Ms Beatrice Kaldun, UNESCO Dhaka

(5 min/presenter)

  • JFIT Science projects in the region: Sustainability Science, PCB, Innovation and Technology
    • Sustainability Transformation Across the Region (STAR):
      • Maintenance of the Rice Terraces of the Philippines Cordilleras– Mr Ivan Henares IH+MD Heritage + Tourism, Philippines
      • Restoring and Managing Langat River, Malaysia for Future– Ms. Rahmah Elfithri LESTARI, Malaysia
      • Restoring and Enhancing Angkor World Heritage Site and Water Management system at Siem Reap City and Tonle Sap Biosphere Reserve – Ms Maria Iniguez de Heredia, UNESCO Phnom Penh Office
    • Biotechnology School in Asia Phase II and – Mr Takuya Nihira, Osaka University, Japan
    • COMprehensive Program to Enhance Technology, Engineering and ScieNCE Education in Asia (COMPETENCE) – Mr Achmad Husni Thamrin, Keio University, Japan
  • IFIT Science projects in the region:
    • Tropical Rainforest Heritage of Sumatra – Mr Joshua van Berkel (DHI)
    • DRR – Mr Ardito Kodijat, UNESCO Jakarta
  • French cooperation: BIO ICT Asia – Ms Philomene Robin, UNESCO Jakarta
  • Beijing Action Plan – Ms Liu Chang, IKCEST, China

Nt. Mr Jayakumar Ramasamy, UNESCO Bangkok & Mr Kristanto Sinandang,
UNESCO Jakarta

Download Materials :

 12.30-14.00 Lunch
 14.00-15.30 Session 5 (part 2)

Interdisciplinary Perspectives

Chair: Mr Hubert Gijzen, UNESCO Harare

(5 min/presenter)

  • MFIT Science projects in the region:
    • AP-FAST: Facilitating for Accelerating Science & Technology Knowledge Services for SDGs into National Development Plans in Asia and the Pacific; – Mr. Shahbaz Khan, UNESCO Jakarta
    • Science Harnessed for ASEAN Regional Policy (SHARP): Establishment of the sustainability science demonstration site in Langkawi – Ms. Rahmah Elfithri, LESTARI
    • Upscaling Water: Putrajaya Lake & Wetland Ecosystem Services Economic Assessment – Mr. Ahmad Zubir Sapian, PPJ
    • ISTIC- an International Platform for Enhancing Science, Engineering and Technology Standards through South-South Cooperation – Mr. Samsudin Tugiman, ISTIC
    • Climate Change Education: A Fiji Context (Title to be advised), – Mr. Sunny Prasad, MOEHC Fiji
    • Towards Economic Resilience in the Pacific – Ms Serena Heckler, UNESCO Apia
  • Presentation by Malaysian institution:
    • Mr. Nor Azazi Zakaria, River Engineering and Urban Drainage Research Centre (REDAC), USM
    • Mr. Zulkifli Yusop, Centre for Environmental Sustainability and Water Security (IPASA), UTM
    • Mr. Ismail Yusoff, Dept. of Geology, UM
    • Ms Rashidah Shuib, Centre for Research on Women and Gender (KANITA), USM

Nt. Ms Sharizad Sulaiman, UNESCO Jakarta & Mr Junaid Naseem, UNESCO
Islamabad

Download Materials :

 15.30-16.00 Coffee break
 16.00-17.30 Session 6

Parallel 6A

Posters exhibition and stakeholders networking: Success stories for Sustainable Development (part 2)

Mr Ganni R. Mulya & Ms Felicia Angelina, UNESCO Jakarta

Parallel 6B

UNESCO Science Coordination Regional science coordination mechanisms (UNESCO staff only)

Ms Anathea Brooks, UNESCO SC/EO

Mr Shahbaz Khan, UNESCO Jakarta

Nt. Mr Hans Thulstrup, UNESCO Beijing & Mr Nazar Hassan, UNESCO Cairo

Download Materials :
 19.00-end Dinner

Impressions from participants

 
 09.00-end Field visit to the Subak Traditional Irrigation System and Bali Cultural Landscape Local hosts
 09.00-11.00 Session 7

Breakout discussion on regional and inter-regional joint project proposals (1h)

Chair: Mr Shahbaz Khan, UNESCO Jakarta

Master of Ceremonies: Ms Dinanti Erawati, UNESCO Jakarta

  1. Sciences Policy
    Moderators: Mr Christian Manhart, Mr Andrei Chevelev, Ms Philomene Robin
  2. Earth Sciences
    Moderators: Ms Marie Prchalova, Mr Ardito Kodijat, Ms Niloofar Sadeghi
  3. Water Sciences
    Moderators: Ms Patricia McPhillips, Mr Raza Shah, Ms Sarantuyaa Zandaryaa
  4. Interdisciplinary
    Moderators: Ms Beatrice Kaldun, Mr Nazar Hassan, Mr Ram Boojh

Presentation of proposals (10 min each + 20 min discussion)

 11.00-11.30 Coffee break
 11.30-12.00 Closing Session

39C/5 Planning, Reflections of the meeting and Way forward

Mr Shahbaz Khan, UNESCO Jakarta

 12.00-14.00 Lunch
 14.00 Departure